Imate dioptriju i za daljinu i čitanje a želite da to imate u jednim naočarima?
Za tako nešto postoje dva rješenja: možete koristiti bifokalne naočare ili u drugom slučaju progresivne naočare.
Bifokalne naočare
Bifokalne naočare imaju dva vidna polja podeljena vidljivom linijom, veće područije za gledanje na daljinu i manje za čitanje u donjem dijelu.
Za prilagođavanje na bifoklane naočare potrebno je određeno vrijeme.
Neki nosioci imaju problem sa “skakanjem slike”, jer kod hodanja, gledanja u pod i stepenice, potrebo je više spustiti glavu i gledati kroz gornji deo stakla, tj kroz dioptriju za daljinu, jer ako se gleda kroz deo za čitanje, predmeti se povećavaju ili približavaju.
Nedostatak bifokalnih naočara je sto ne koriguju vid na srednjoj udaljenosti /računar/, a prednost im je da su jeftinija od progresivnih naočara.
Progresivne naočare
Multifoklane ili progresivne naočare imaju više dioptrija sa postepenim prelazima između dioptrija.
Koriste se za korekciju na svim udaljenostima, za daljinu, srednju daljinu i blizinu.
Omogućuju vam oštar vid na svim udaljenostima bez potrebe za mijenjem naočara.
Prilikom izbora naočara za progresina stakla trebaju de izbegavati preuski okviri, kako ne bi došlo do do ograničenja vidne oštrine za određene udaljenosti. Postoje i progresivna stakla za uže okvire, ali u tom slučaju treba skrenuti pažnju pri kojim aktivnostima naočare koristiti.
Nedostatak progresivnih naočara je suženo vidno polje na srednjoj i bliskoj udaljenosti i kod nekih pacijenata traze duže vrijeme prilagođavanja, ali je to samo pitanje vrijemena.